Bias Tee OBT-3180-S
Click to enlarge
Home应用领域信号处理 Bias Tee OBT-3180-S
Previous product
GaAs Monolithic Integrated 0 Degree Power O510
Back to products
Next product
Bias Tee OBT-810-4
Bias Tee OBT-3180-S
The RFecho BIAS TEES series of products range up to 18.0GHz. They have good performance in terms of reliability and ease-of-use when compared to cumbersome user-designed bias tees employing off-the-shelf conical inductors.
加入询价列表
This product is already in quote request list
浏览询价列表
Share
Facebook Twitter Pinterest linkedin Telegram
  • Description
  • Additional information
  • 产品展示
Description
SPEC
Bias Tee
The RFecho BIAS TEES series of products range up to 18GHz.They have good performance in terms of reliability and ease-of-use when compared to cumbersome user-designed bias tees employing off-the-shelf conical inductors.
Features
Low Insertion Loss
Non-Resonant
Compact Size
Applications
Amplifier
Modulator
  Part No.
Frequency Range
Isolation
Insertion Loss
Current
Power
Voltage
VSWR
OBT-3180-S
0.3 – 18 GHz
25 dB Min
1.5 dB Max
500 mA Max
1 Watt Max
50 Vdc Max
1.60:1 Max
PDF
Additional information
Min Frequency
300MHz
Max Frequency
18.0GHz
Insertion Loss (dB), Max.
1.5
VSWR (Max.)
1.60:1
产品展示
Related products
Directional Coupler ODC10200-10
Close
Add to cart
Quick view
Bias Tee OBT-48-1
Close
Bias Tee OBT-48-1
The RFecho BIAS TEES series of products range up to 800MHz.They have good performance in terms of reliability and ease-of-use when compared to cumbersome user-designed bias tees employing off -the - shelf conical inductors. This series can be designed to inner-only topology and utilize our standard housings for fast turn manufacturing. They are asuperior option for biasing amplifiers, lasers, and modulators driven with high frequency data patterns.